Obecnie trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zasadach nabywania uprawnień do obsługi maszyn stosowanych do prac ziemnych, budowlanych, drogowych i innych oraz montażu i demontażu rusztowań. Projekt ustawy zakłada, iż jednym z kluczowych wymogów będzie konieczność prawidłowego wykonania co najmniej 90% czynności praktycznych związanych z obsługą, eksploatacją oraz technologią pracy maszyn w ramach egzaminu praktycznego.
W związku z tym, Centrum Egzaminowania Operatorów Łukasiewicz – WIT w celu określenia jednoznacznych i przejrzystych kryteriów oceny tej części egzaminu rozpoczęło proces konsultacji dokumentów zawierających te kryteria.
Do konsultacji ośrodkom szkoleniowym udostępniono dwa rodzaje wytycznych:
- Ogólne wytyczne przeprowadzania egzaminu praktycznego w zakresie obsługi maszyn i urządzeń technicznych stosowanych przy robotach ziemnych, budowlanych i drogowych.
- Wytyczne przeprowadzania egzaminu praktycznego w zakresie obsługi, dotyczące konkretnej maszyny czy urządzenia.
W dzisiejszym wpisie skupimy się na Ogólnych wytycznych, gdyż wydaję się, że w ramach konsultacji z ośrodkami szkoleniowymi ewentualne zmiany powinny być czysto kosmetyczne.
W pierwszej kolejności Ogólne wytyczne doprecyzowują zapisy Regulaminu i określają między innymi kryteria jakie musi spełnić miejsce do przeprowadzania egzaminu praktycznego:
- powinno być wydzielone w sposób umożliwiający bezpieczne prowadzenie egzaminu,
- musi spełniać wymogi bezpieczeństwa i przeciwpożarowe,
- powinno być zabezpieczone przed dostępem osób postronnych oraz dostosowane przez ośrodek szkoleniowy do wymagań zawartych w Regulaminie oraz w wytycznych szczegółowych.
Dodatkowo należy zapewnić komisji egzaminacyjnej dostęp do instrukcji obsługi maszyny.
W wytycznych znalazł się także zapis uszczegóławiający rolę instruktora wyznaczonego przez ośrodek szkoleniowy do obecności w trakcie egzaminu. Zadaniem instruktora jest wsparcie organizacyjne i techniczne przebiegu egzaminu, lecz nie ocenia on uczestnika egzaminu. Całość oceny przebiegu egzaminu należy wyłącznie do członków komisji egzaminacyjnej.
Następnie wytyczne określają przebieg egzaminu praktycznego. I ponownie, jest to rozszerzenie zapisów Regulaminu.
Egzamin praktyczny to pierwsza część sesji egzaminacyjnej. Część praktyczną egzaminu uznaje się za zakończoną pozytywnie po uzyskaniu pozytywnego wyniku z obu części składowych:
Zadanie obsługowe – uczestnik otrzymuje jedno zadanie związane z przygotowaniem maszyny lub urządzenia do pracy lub polegającej na zaprezentowaniu na urządzeniu lub przy nim w sposób bezpieczny jednej czynności z zakresu obsługi technicznej codziennej (OTC) zgodnej z typem urządzenia. W celu zaliczenia konieczne jest udzielenie pełnej prawidłowej odpowiedzi na zadane pytanie. Część pierwszą uznaje się za zakończoną negatywnie, gdy czynność określona przez egzaminatora nie zostanie wykonana lub zostanie wykonana niepoprawnie. Niezaliczenie etapu obsługowego kończy część praktyczną egzaminu wynikiem negatywnym.
Zadanie technologiczne – uczestnik wykonuje zadanie praktyczne, podczas którego komisja egzaminacyjna ocenia prawidłowość wykonywanych manewrów i czynności związanych z praktyczną obsługą urządzenia. Niewykonanie zadania praktycznego kończy część praktyczną egzaminu wynikiem negatywnym.
Zdecydowanie największą nowością jest zaproponowana Ocena i klasyfikacja niezgodności, w której jest podział na:
- niezgodności krytyczne zdefiniowane jako działania lub zaniechania, które bezpośrednio zagrażają bezpieczeństwu lub uniemożliwiają przeprowadzenie egzaminu – skutkują natychmiastowym przerwaniem egzaminu i oceną negatywną.
- niezgodności niekrytyczne – mają charakter techniczny lub proceduralny i są oceniane łącznie przez komisję.
Dodatkowo, wystąpienie w czasie realizacji zadania praktycznego technologicznego, drugi raz tej samej lub drugiej nieprawidłowości/uchybienia, kończy część praktyczną egzaminu wynikiem negatywnym. Wytyczne nie dopuszczają kontynuowania egzaminu w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości mającej bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo lub uniemożliwiającej bezpieczne wykonanie zadania. Doprowadzenie przez egzaminowanego do sytuacji potencjalnie niebezpiecznej, uszkodzenia maszyny, wypadku stanowi podstawę do natychmiastowego przerwania egzaminu praktycznego i zakończenia postępowania wynikiem NEGATYWNYM.
W kolejnych artykułach postaramy się przybliżyć zapisy szczegółowych wytycznych na konkretne maszyny, ale muszą one najpierw przejść przez proces konsultacji z ośrodkami szkoleniowymi.
Z zapisów ogólnych wytycznych wynika, iż w wytycznych szczegółowych danej maszyny ma znajdować się dokładny opis:
- zadania obsługowego,
- zadania technologicznego,
- listy nieprawidłowości krytycznych i niekrytycznych.
Natomiast ocena wykonania zadania technologicznego będzie odbywać się za pomocą arkusza egzaminacyjnego, podobnie jak w przypadku egzaminu na prawo jazdy.
Nasz ośrodek szkoleniowy na bieżąco aktualizuje programy kursów na operatorów maszyn do robót ziemnych i drogowych, aby spełniały one wszelkie wymagania. W związku z czym, gdy tylko zostaną uzgodnione wymagania szczegółowe dostosujemy program zajęć praktycznych tak, aby nasi kursanci ze spokojną głową podchodzili do egzaminu.
Zapraszamy do kontaktu!