Uznawanie zagranicznych kwalifikacji zawodowych

Na tej grafice widać plac budowy z częściowo ukończonym budynkiem, wokół którego pracują maszyny budowlane, takie jak dźwigi i ciężarówki. Tło przedstawia jasne niebo, a scena koncentruje się na procesie konstrukcji i rozwijającej się infrastrukturze budowlanej.
9 sierpnia, 2024

Uznawanie zagranicznych kwalifikacji zawodowych

Często pada pytanie, czy posiadając polskie zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi lub eksploatacji urządzenia technicznego bądź uprawnienia wydane przez Łukasiewicz  – Warszawski Instytut Technologiczny można wykonywać daną pracę za granicą. Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej 7 września 2005 roku przyjęły Dyrektywę 2005/36/WE w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, na podstawie której jest to możliwe. Każde państwo członkowskie musi oczywiście zaimplementować tę Dyrektywę do swojego porządku prawnego na podstawie odrębnych przepisów.

Do polskiego systemu prawnego postawienia tej dyrektywy zostały wdrożone ustawą z dnia 22 grudnia 2015 r. O zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. UDT, TDT i Łukasiewicz WIT na podstawie tej ustawy i odpowiednich rozporządzeń są upoważnione do uznawania kwalifikacji do wykonywania określonych zawodów regulowanych obywateli Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej i krajów członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).

UDT zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie upoważnienia Urzędu Dozoru Technicznego do uznawania kwalifikacji zawodowych jest upoważniony do uznawania kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych:

  • obsługującego dźwigi,
  • obsługującego dźwignice,
  • konserwatora dźwigów,
  • konserwatora dźwignic,
  • operatora wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia,
  • konserwatora wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia,
  • napełniającego zbiorniki przenośne.

TDT natomiast na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 grudnia 2016 r. w sprawie upoważnienia organów do uznawania kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych należących do działów budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo i transport uznaje kwalifikacje do wykonywania następujących zawodów regulowanych:

  • diagnosty uprawnionego do wykonywania badań technicznych pojazdów,
  • konserwatora kolei linowych, wyciągów narciarskich, zjeżdżalni grawitacyjnych,
  • konserwatora specjalistycznych dźwignic i urządzeń w portowych technologicznych ciągach przeładowczych,
  • maszynisty kolei linowych, wyciągów narciarskich i zjeżdżalni grawitacyjnych,
  • maszynisty obsługującego urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników na terenie portów oraz urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych,
  • maszynisty (obsługującego) specjalistycznych dźwignic i urządzeń w portowych technologicznych ciągach przeładowczych.

Upoważnienie do uznania kwalifikacji zawodowych Łukasiewicz WIT wynika z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 20 marca 2023 r. w sprawie upoważnienia Sieci Badawczej Łukasiewicz – Warszawskiego Instytutu Technologicznego do uznawania kwalifikacji zawodowych. Łukasiewicz – Warszawski Instytut Technologiczny na  tej podstawie jest upoważniony do uznawania kwalifikacji do wykonywania następujących zawodów regulowanych:

  • operatora sprzętu do robót ziemnych i urządzeń pokrewnych,
  • operatora maszyn i urządzeń do produkcji betonu, asfaltobetonu, elementów betonowych i kamiennych i pokrewnych,
  • montera rusztowań.

Sama procedura uznania kwalifikacji nie jest zbyt skomplikowana. Uznanie kwalifikacji następuje w drodze decyzji organu odpowiedniej jednostki dozoru technicznego czyli Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego lub Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego bądź w przypadku uprawnień wydawanych przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Warszawski Instytut Technologiczny przez Prezesa.  Aby wszcząć postępowanie należy złożyć wniosek (dostępny na stronach internetowych UDT, TDT i Łukasiewicz – WIT) wraz z wymaganymi załącznikami, m.in.: kserokopia dowodu tożsamości czy kserokopia dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnienia wraz z tłumaczeniem na język polski przez tłumacza przysięgłego oraz uiścić opłatę (obecnie 1505,00 zł). Czas oczekiwania na decyzję, o ile wniosek jest kompletny i nie wymaga uzupełnienia, wynosi 30 dni.

Jak zostało wspomniane na początku, aby sprawdzić które polskie uprawnienia są uznawane za granicą należy zapoznać się z odpowiednimi przepisami kraju, w którym chcielibyśmy wykonywać dany zawód regulowany i następnie rozpocząć procedurę uznania kwalifikacji.

Zapraszamy do kontaktu!