Eksploatacja urządzeń, instalacji i sieci – jak zdobyć tzw. uprawnienia SEP

16 września, 2024

Eksploatacja urządzeń, instalacji i sieci – jak zdobyć tzw. uprawnienia SEP

Na początku warto wyjaśnić skąd się wzięły określenia

  • uprawnienia SEP,

czy

  • uprawnienia SEP-owskie.

Otóż uprawnienia, które potocznie często są określane którymś z powyższych to tak naprawdę kwalifikacje dla osób zajmujących się eksploatacją urządzeń instalacji i sieci, o czym mówi Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 1 lipca 2022 roku w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.

Określenie SEP pochodzi od skrótu Stowarzyszenia Elektryków Polskich, przy którym decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki są powołane Komisje kwalifikacyjne ds. stwierdzania wymagań kwalifikacyjnych osób zajmujących się eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci energetycznych. Jednak należy wiedzieć, iż komisje kwalifikacyjne są powołane przy wielu różnych podmiotach, toteż świadectwo kwalifikacyjne można uzyskać składając egzamin nie tylko przed komisją SEP. Zestawienie czynnych komisji kwalifikacyjnych dostępne jest na stornie Urzędu Regulacji Energetyki www.ure.gov.pl.

Eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci mogą zajmować się osoby, które spełniają wymagania kwalifikacyjne, potwierdzone świadectwem kwalifikacyjnym, dla następujących stanowisk pracy:

  • dozoru – do których zalicza się stanowiska pracowników technicznych i innych osób kierujących czynnościami osób wykonujących prace w zakresie: obsługi, konserwacji, remontów, kontrolno-pomiarowych i montażu oraz stanowiska osób sprawujących nadzór nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci,
  • eksploatacji – do których zalicza się stanowiska osób wykonujących prace w zakresie określonym powyżej.

Prace o których mowa, dotyczą wykonywania następujących czynności :

  • w zakresie obsługi – czynności mających wpływ na zmiany parametrów pracy obsługiwanych urządzeń, instalacji i sieci przy zachowaniu wymagań bezpieczeństwa i ochrony środowiska,
  • w zakresie konserwacji – czynności związanych z zabezpieczeniem i utrzymaniem należytego stanu technicznego urządzeń, instalacji i sieci,
  • w zakresie remontów lub naprawy – czynności związanych z usuwaniem usterek, uszkodzeń oraz napraw urządzeń, instalacji i sieci w celu doprowadzenia ich do wymaganego stanu technicznego,
  • w zakresie montażu lub demontażu – czynności niezbędnych do zainstalowania lub odinstalowania oraz przyłączenia lub odłączenia urządzeń, instalacji i sieci.
  • w zakresie kontrolno-pomiarowym – czynności niezbędnych do dokonania oceny stanu technicznego i stanu bezpieczeństwa.

Aby uzyskać świadectwo kwalifikacyjne należy oczywiście zdać egzamin. Jednak sam kurs przygotowujący nie wystarcza aby móc być dopuszczonym do egzaminu. Otóż zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem z dnia 1 lipca 2022 roku chcąc potwierdzić kwalifikacje, należy wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną za pomocą jednego z poniższych:

  • świadectwo lub dyplom potwierdzające uzyskanie tytułu zawodowego,
  • świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe,
  • certyfikat kwalifikacji zawodowej lub dyplom zawodowy,
  • świadectwo czeladnicze lub dyplom mistrzowski,
  • świadectwo ukończenia szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie, które obejmuje treści nauczania związane z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci,
  • zaświadczenie o przebiegu nauczania wydane przez szkołę, o której mowa w pkt 1, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2021 r. poz. 1915 oraz z 2022 r. poz. 583 i 1116), potwierdzające kształcenie w zawodzie, które obejmuje treści nauczania związane z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci,
  • zaświadczenie wystawione przez pracodawcę, potwierdzające doświadczenie zawodowe i staż pracy umożliwiające nabycie umiejętności związanych z wykonywaniem prac eksploatacyjnych urządzeń, instalacji i sieci.

Jak widać, nie posiadając wykształcenia kierunkowego, jest możliwe uzyskanie świadectwa kwalifikacyjnego na podstawie zaświadczenia od pracodawcy. Bardzo istotny jest fakt, iż zaświadczenie pracodawcy musi potwierdzić odpowiednie doświadczenie zawodowe i staż pracy.

Po ukończeniu kursu, posiadając jeden z wyżej wymienionych dokumentów, ostatnim krokiem do skompletowania wniosku o stwierdzenie posiadanych kwalifikacji jest jeszcze wniesienie opłaty za egzamin, która wynosi 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli do końca 2024 roku 430,00 zł.

CT Szkolenia organizuje kursy przygotowujące do egzaminu potwierdzającego posiadanie kwalifikacji przy eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci we wszystkich 3 grupach: G1 – elektryczne, G2 energetyczne (cieplne) i G3 gazowe.

Uprawnienia SEP

Zapraszamy do kontaktu!