Okresy ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych

16 października, 2024

Okresy ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych

„Czy uprawnienie na wózki widłowe jest bezterminowe?” To pytanie często pada z ust osób zainteresowanych kursem obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych. Jednak kwestia terminu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych nie dotyczy jedynie wózków jezdniowych podnośnikowych, ale  każdego urządzenia technicznego.

Do 31 maja 2019 roku uprawnienia do obsługi i konserwacji urządzeń technicznych były wydawane bezterminowo. Natomiast wraz z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii  21 maja 2019 roku w sprawie sposobu i trybu w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych każde zaświadczenie kwalifikacyjne zarówno do obsługi jak i konserwacji urządzeń technicznych ma okres ważności.

Okresy ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych do obsługi najpopularniejszych w naszym ośrodku urządzeń technicznych:

  1. Suwnice, wciągniki i wciągarki ogólnego przeznaczenia – 10 lat.
  2. Żurawie stacjonarne – 10 lat.
  3. Żurawie samojezdne – 5 lat.
  4. Żurawie wieżowe i szybkomontujące – 5 lat.
  5. Podesty ruchome przejezdne – 5 lat.
  6. Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem oraz wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem – 5 lat.
  7. Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem oraz wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem – 10 lat.

Okresy ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych do konserwacji urządzeń technicznych, na które najczęściej organizujemy kursy:

  1. Suwnice, wciągniki i wciągarki ogólnego przeznaczenia – 5 lat.
  2. Żurawie stacjonarne – 10 lat
  3. Żurawie samojezdne oraz przenośne i przewoźne – 5 lat.
  4. Żurawie wieżowe, szybkomontujące, szynowe i stacjonarne – 5 lat.
  5. Podesty ruchome przejezdne oraz załadowcze, w tym do transportu osób – 5 lat.
  6. Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia – 5 lat.

Pełny wykaz okresów ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych stanowi załącznik nr 3 do wspomnianego rozporządzenia (Dz. U. 2019 poz. 1008).

A co zrobić gdy okres ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego dobiegnie końca? Cóż, jeśli uprawnienie wygaśnie należy oczywiście ponownie przystąpić do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje, aby uzyskać nowe zaświadczenie.

Dlatego warto wiedzieć, iż aby nie trzeba było po upływie okresu ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego zdawać ponownie egzaminu wystarczy nie później niż w terminie 3 miesięcy przed dniem upływu okresu ważności zaświadczenia złożyć wniosek o jego przedłużenie. Wniosek ten nie podlega opłacie, jednak warunkiem przedłużenia okresu ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego jest wykonywanie czynności w zakresie określonym w zaświadczeniu kwalifikacyjnym przez co najmniej 3 lata w okresie ostatnich 5 lat ważności zaświadczenia.

Na koniec warto jeszcze poruszyć jedną kwestię. Chodzi o ważności imiennych zezwoleń do obsługi wózków jezdniowych wydanych na podstawie Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 10 maja 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym.

Zezwolenia te są ważne jedynie u pracodawcy, który je wystawił. Natomiast data ich ważności uzależniona jest od daty wystawienia i wygląda następująco:

  1. wystawione do dnia 31 grudnia 2014 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2026 r.
  2. wystawione od dnia 1 stycznia 2015 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia do dnia 31 grudnia 2027 r.

Okresu ważności zezwoleń imiennych nie można przedłużyć toteż po ich wygaśnięciu celem dalszej możliwości obsługi wózków jezdniowych trzeba przystąpić do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje.

 

Zapraszamy do kontaktu!