Ile zarabia operator wózka widłowego w Polsce?

Ile zarabia operator wózka widłowego w Polsce
22 września, 2022

Ile zarabia operator wózka widłowego w Polsce?

Wiele osób planujących swoją drogę zawodową w zakresie urządzeń transportu bliskiego zastanawia się, ile zarabia operator wózka widłowego w Polsce, a ile za granicą. Uprawnienia na te pojazdy cieszą się dużą popularnością — są powszechnie wykorzystywane w różnych branżach, dlatego kandydaci na operatorów wózków widłowych mogą liczyć na zatrudnienie bez większych trudności w naszym kraju i poza nim. Ważna jest jednak nie tylko pewność i stabilność pracy, ale też kwestia zarobków. Dowiedz się, co wpływa na wynagrodzenie operatorów wózków widłowych i poznaj aktualne stawki.

Jak zostać operatorem wózka widłowego?

Zanim sprawdzimy, ile zarabia operator wózka widłowego, przyjrzyjmy się jeszcze samej pracy. Na wózkach widłowych mogą jeździć Wózki widłowe mogą obsługiwać wyłącznie osoby, które uzyskały odpowiednie uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego lub Transportowego Dozoru Technicznego. Po odbytym kursie zdaje się egzamin, złożony z części teoretycznej i praktycznej.

Kurs na operatora wózka widłowego w CT Szkolenia

Jakich kompetencji oczekuje się od pracownika oprócz legitymacji zaświadczenia kwalifikacyjnego UDT? Ważna jest dbałość o bezpieczeństwo. Wózki widłowe w miejscu pracy nie stwarzają takiego zagrożenia jak suwnice czy dźwigi, ale czasami nieodpowiedzialność prowadzi do wypadków, a nawet tragedii. Pracownicy muszą także troszczyć się o utrzymanie porządku i dbać o to, by nie dochodziło do stłuczek w magazynie.

Operator wózka widłowego – jakie są zarobki w Polsce?

Tyle teorii, teraz praktyka. Ile zarabia operator wózka widłowego? Dane zaczerpnęliśmy z portalu wynagrodzenia.pl i aktualizowane były w styczniu 2022 roku, są więc dość aktualne. Podajemy kwoty w brutto:

  • mediana: 4130 zł
  • stawka rynkowa: 3690-4700 zł
  • 25% rynku zarabia poniżej 3690 zł
  • 25% rynku zarabia powyżej 4700 zł

W to, ile zarabia operator wózka widłowego, wgląd dają także ogłoszenia na portalach, poprzez które firmy szukają pracownika. Ze względu na duży popyt można spotkać zarówno przeciętne, jak i wysokie stawki.

Na jakie zarobki może liczyć operator wózka widłowego za granicą?

Atrakcyjniejsze stawki zobaczymy poza Polską. Z tego powodu wiele osób wybierających się do pracy za granicę wyrabia uprawnienia operatora wózka widłowego. Na tym samym stanowisku mogą zarobić znacznie więcej. Informacje o tym, ile zarabia operator wózka widłowego w poszczególnych krajach, zaczerpnęliśmy z różnych portali dotyczących pracy za granicą. Są przeliczone na złotówki, ale wyrażone w kwocie brutto.

  • Niemcy: 8500-10000 zł
  • Holandia: 8000-12500 zł
  • Francja: 8000-10000 zł
  • Wielka Brytania: 10000-15000 zł.

Pamiętaj jednak, że na to, ile w praktyce zarabia operator wózka widłowego w danym kraju, wpływają podatki i składki w danym kraju.

Od czego zależy wysokość pensji wózka widłowego?

Na zarobki operatora wózka widłowego, tak w Polsce, jak i za granicą, wpływa kilka czynników. Z tego powodu osoby zatrudnione na tym stanowisku mogą otrzymywać zupełnie różne kwoty.

  • Doświadczenie jest mile widziane przez pracodawców, ponieważ dłuższy staż pracy to lepsza znajomość sprzętu, która pozwala też na sprawdzanie, czy na pewno jest w pełni sprawny.
  • Ważne są też dodatkowe benefity, które można spotkać w tej branży. Może to być prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie karta do siłowni i klubów fitness, bon na żywność.
  • Zakres obowiązków sprawia, że pracownicy zatrudnieni na tym stanowisku w tym samym miejscu mogą otrzymywać różne wypłaty.

To tylko niektóre czynniki wpływające na zarobki operatora wózka widłowego. Ze względu na duży popyt warto spędzić chwilę, by znaleźć najlepszego pracodawcę.

Gdzie może pracować operator wózka widłowego?

Praca operatora wózka widłowego jest związana z miejscami, w których konieczne jest transportowanie towaru na niewielkich odcinkach:

  • w hurtowni,
  • w magazynie,
  • w markecie,
  • w sektorze budowlanym,
  • w porcie
  • w logistyce,
  • oraz firmach eventowych.

Tacy pracownicy są więc potrzebni tam, gdzie towaru jest zbyt dużo, by przenosić go ręcznie, nie da się manewrować większymi maszynami, za to można wjechać wózkiem widłowym.

Czy praca na wózku widłowym jest trudna?

Praca operatora wózka widłowego wymaga skupienia i ostrożności, jednak same czynności są stosunkowo proste. To przede wszystkim załadunek i rozładunek towaru, kompletacja zamówień, wydawanie towarów do dalszej wysyłki czy kontrola stanów magazynowych. W przypadku pracy za granicą potrzebna będzie znajomość języka obcego, zwykle angielskiego. Należy pamiętać o odpowiedzialności i bezpieczeństwie. Obsługa urządzeń technicznych tego typu musi być prowadzona w trosce o zarówno siebie, jak i pozostałych pracowników.

Zalety pracy kierowcy wózka widłowego

Jeśli zastanawiasz się, ile zarabia operator wózka widłowego, na pewno chcesz wiedzieć, czy to dobra ścieżka zawodowa. Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. My jednak znamy atuty tego zawodu, które przekonują do niego wiele osób.
https://www.traditionrolex.com/33

  • Stosowne uprawnienia otrzymuje się po przejściu kursu i zdaniu egzaminu UDT. Nie jest to skomplikowana procedura i nie wymaga długich przygotowań.
  • Łatwo zostać operatorem wózka widłowego — jest duży popyt na takich pracowników. Co więcej, gdyby pracodawca oferował zbyt niskie wynagrodzenie lub współpraca nie układała się dobrze, operator wózka widłowego z łatwością znajdzie nowe miejsce pracy.
  • Warunki pracy są dobre — zadania nie są nadmiernie stresujące, są też zbliżone w różnych firmach.
  • Załadunek i rozładunek towarów za granicą wygląda tak samo, dlatego można wyjechać za granicę, gdzie zarobki operatorów wózków widłowych są wyższe.
  • Dłuższy staż pracy pozwala na wyższe zarobki, a jednocześnie nie wymaga stałego doskonalenia kompetencji.

Z tych powodów jest to chętnie wybierana ścieżka zawodowa — zarówno na start, jak i na dłuższy czas.

Czy opłaca się być operatorem wózka widłowego?

To, ile zarabia operator wózka widłowego, dla jednych może być zachętą, innych natomiast przekona do poszukiwania alternatywnej ścieżki. Ważne jest jednak to, że operatorzy wózków widłowych mogą liczyć na stabilne zatrudnienie i nie mają trudności ze znalezieniem kolejnej pracy, gdy warunki w poprzedniej przestaną im odpowiadać. Od pracowników zazwyczaj nie jest wymagane doświadczenie. Trzeba pamiętać o odpowiedzialności, jednak wśród obowiązków operatora wózka widłowego są głównie zadania, które nie sprawiają dużych trudności.

CT Szkolenia — zdobądź uprawnienia na wózek widłowy z nami!

Prowadzimy szkolenia dla osób, które interesują uprawnienia na wózki widłowe. Kurs obejmuje część teoretyczną i praktyczną i ma na celu przygotowanie uczestników do egzaminu UDT. Jako dawni inspektorzy dozoru technicznego dobrze rozumiemy, jakie zagadnienia są najważniejsze. Nasi instruktorzy przekazują wiedzę w zrozumiały sposób, chętnie dzieląc się swoim doświadczeniem i metodami rozwiązywania problemów. Zaświadczenie kwalifikacyjne UDT jest na wyciągnięcie ręki — skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się więcej!